Taiwan Semiconductor Corporation P6KE12CH
Part No.:
P6KE12CH
Datasheet:
AetrixP6KE12CH.pdf
Description:
600W, 12V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE12CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
9.72V
Voltage - Breakdown (Min):
10.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)