Taiwan Semiconductor Corporation P6KE150H
Part No.:
P6KE150H
Datasheet:
AetrixP6KE150H.pdf
Description:
600W, 150V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE150H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
121V
Voltage - Breakdown (Min):
135V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
215V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)