Taiwan Semiconductor Corporation P6KE15CH
Part No.:
P6KE15CH
Datasheet:
AetrixP6KE15CH.pdf
Description:
600W, 15V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE15CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.1V
Voltage - Breakdown (Min):
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)