Taiwan Semiconductor Corporation P6KE160H
Part No.:
P6KE160H
Datasheet:
AetrixP6KE160H.pdf
Description:
600W, 160V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE160H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
230V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)