Taiwan Semiconductor Corporation P6KE170H
Part No.:
P6KE170H
Datasheet:
AetrixP6KE170H.pdf
Description:
600W, 170V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE170H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
138V
Voltage - Breakdown (Min):
153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
244V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)