Taiwan Semiconductor Corporation P6KE180H
Part No.:
P6KE180H
Datasheet:
AetrixP6KE180H.pdf
Description:
600W, 180V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE180H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
146V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
258V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)