Taiwan Semiconductor Corporation P6KE18CH
Part No.:
P6KE18CH
Datasheet:
AetrixP6KE18CH.pdf
Description:
600W, 18V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE18CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14.5V
Voltage - Breakdown (Min):
16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)