Taiwan Semiconductor Corporation P6KE20CH
Part No.:
P6KE20CH
Datasheet:
AetrixP6KE20CH.pdf
Description:
600W, 20V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE20CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16.2V
Voltage - Breakdown (Min):
18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)