Taiwan Semiconductor Corporation P6KE220H
Part No.:
P6KE220H
Datasheet:
AetrixP6KE220H.pdf
Description:
600W, 220V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE220H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
175V
Voltage - Breakdown (Min):
198V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)