Taiwan Semiconductor Corporation P6KE24CH
Part No.:
P6KE24CH
Datasheet:
AetrixP6KE24CH.pdf
Description:
600W, 24V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE24CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
19.4V
Voltage - Breakdown (Min):
21.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)