Taiwan Semiconductor Corporation P6KE250H
Part No.:
P6KE250H
Datasheet:
AetrixP6KE250H.pdf
Description:
600W, 250V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE250H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
202V
Voltage - Breakdown (Min):
225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
360V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)