Taiwan Semiconductor Corporation P6KE300C
Part No.:
P6KE300C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixP6KE300C.pdf
Description:
600W, 300V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE300C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
P6KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
243V
Voltage - Breakdown (Min):
270V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
430V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)