Taiwan Semiconductor Corporation P6KE300CH
Part No.:
P6KE300CH
Datasheet:
AetrixP6KE300CH.pdf
Description:
600W, 300V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE300CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
243V
Voltage - Breakdown (Min):
270V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
430V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)