Taiwan Semiconductor Corporation P6KE350C
Part No.:
P6KE350C
Datasheet:
AetrixP6KE350C.pdf
Description:
600W, 350V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE350C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
284V
Voltage - Breakdown (Min):
315V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
504V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)