Taiwan Semiconductor Corporation P6KE39CH
Part No.:
P6KE39CH
Datasheet:
AetrixP6KE39CH.pdf
Description:
600W, 39V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE39CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
31.6V
Voltage - Breakdown (Min):
35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
56.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)