Taiwan Semiconductor Corporation P6KE400C
Part No.:
P6KE400C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixP6KE400C.pdf
Description:
600W, 400V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE400C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
P6KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
324V
Voltage - Breakdown (Min):
360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
574V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)