Taiwan Semiconductor Corporation P6KE400H
Part No.:
P6KE400H
Datasheet:
AetrixP6KE400H.pdf
Description:
600W, 400V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE400H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
324V
Voltage - Breakdown (Min):
360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
574V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)