Taiwan Semiconductor Corporation P6KE43CH
Part No.:
P6KE43CH
Datasheet:
AetrixP6KE43CH.pdf
Description:
600W, 43V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE43CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
34.8V
Voltage - Breakdown (Min):
38.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
61.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)