Taiwan Semiconductor Corporation P6KE440H
Part No.:
P6KE440H
Datasheet:
AetrixP6KE440H.pdf
Description:
600W, 440V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE440H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
356V
Voltage - Breakdown (Min):
396V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
631V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)