Taiwan Semiconductor Corporation P6KE47CH
Part No.:
P6KE47CH
Datasheet:
AetrixP6KE47CH.pdf
Description:
600W, 47V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE47CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
38.1V
Voltage - Breakdown (Min):
42.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)