Taiwan Semiconductor Corporation P6KE56CH
Part No.:
P6KE56CH
Datasheet:
AetrixP6KE56CH.pdf
Description:
600W, 56V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE56CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45.4V
Voltage - Breakdown (Min):
50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
80.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)