Taiwan Semiconductor Corporation P6KE68CAH
Part No.:
P6KE68CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixP6KE68CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC
Comments
P6KE68CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
P6KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58.1V
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)