Taiwan Semiconductor Corporation P6KE6.8CH
Part No.:
P6KE6.8CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixP6KE6.8CH.pdf
Description:
600W, 6.8V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE6.8CH Specifications
Manufacturer:
Series:
P6KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V
Voltage - Breakdown (Min):
6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)