Taiwan Semiconductor Corporation P6KE7.5CH
Part No.:
P6KE7.5CH
Datasheet:
AetrixP6KE7.5CH.pdf
Description:
600W, 7.5V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE7.5CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.05V
Voltage - Breakdown (Min):
6.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)