Taiwan Semiconductor Corporation P6KE8.2CH
Part No.:
P6KE8.2CH
Datasheet:
AetrixP6KE8.2CH.pdf
Description:
600W, 8.2V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE8.2CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.63V
Voltage - Breakdown (Min):
7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)