Taiwan Semiconductor Corporation P6KE9.1CH
Part No.:
P6KE9.1CH
Datasheet:
AetrixP6KE9.1CH.pdf
Description:
600W, 9.1V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE9.1CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.37V
Voltage - Breakdown (Min):
8.19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
45A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)