Diodes Incorporated P6SMAJ10ADFQ-13
Part No.:
P6SMAJ10ADFQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AetrixP6SMAJ10ADFQ-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR D-F
Comments
P6SMAJ10ADFQ-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)