Diodes Incorporated P6SMAJ16ADF-13
Part No.:
P6SMAJ16ADF-13
Datasheet:
AetrixP6SMAJ16ADF-13.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC D-FLAT
Comments
P6SMAJ16ADF-13 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)