Diodes Incorporated P6SMAJ85ADF-13
Part No.:
P6SMAJ85ADF-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AetrixP6SMAJ85ADF-13.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC D-FLAT
Comments
P6SMAJ85ADF-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)