Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB100CH
Part No.:
P6SMB100CH
Datasheet:
AetrixP6SMB100CH.pdf
Description:
600W, 100V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB100CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
81V
Voltage - Breakdown (Min):
90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
144V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)