Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB10C
Part No.:
P6SMB10C
Datasheet:
AetrixP6SMB10C.pdf
Description:
600W, 10V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB10C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.1V
Voltage - Breakdown (Min):
9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)