Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB120CH
Part No.:
P6SMB120CH
Datasheet:
AetrixP6SMB120CH.pdf
Description:
600W, 120V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB120CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
97.2V
Voltage - Breakdown (Min):
108V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
173V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)