Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB130C
Part No.:
P6SMB130C
Datasheet:
AetrixP6SMB130C.pdf
Description:
600W, 130V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB130C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
105V
Voltage - Breakdown (Min):
117V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
187V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)