Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB150CH
Part No.:
P6SMB150CH
Datasheet:
AetrixP6SMB150CH.pdf
Description:
600W, 150V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB150CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
121V
Voltage - Breakdown (Min):
135V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
215V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)