Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB15C
Part No.:
P6SMB15C
Datasheet:
AetrixP6SMB15C.pdf
Description:
600W, 15V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB15C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.1V
Voltage - Breakdown (Min):
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)