Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB160C
Part No.:
P6SMB160C
Datasheet:
AetrixP6SMB160C.pdf
Description:
600W, 160V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB160C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
230V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)