Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB16CH
Part No.:
P6SMB16CH
Datasheet:
AetrixP6SMB16CH.pdf
Description:
600W, 16V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB16CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.9V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)