Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB180CH
Part No.:
P6SMB180CH
Datasheet:
AetrixP6SMB180CH.pdf
Description:
600W, 180V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB180CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
146V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
258V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)