Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB200C
Part No.:
P6SMB200C
Datasheet:
AetrixP6SMB200C.pdf
Description:
600W, 200V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
P6SMB200C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
162V
Voltage - Breakdown (Min):
180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)