Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB36CH
Part No.:
P6SMB36CH
Datasheet:
AetrixP6SMB36CH.pdf
Description:
600W, 36V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB36CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
29.1V
Voltage - Breakdown (Min):
32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
52V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)