Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB51C
Part No.:
P6SMB51C
Datasheet:
AetrixP6SMB51C.pdf
Description:
600W, 51V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB51C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
41.3V
Voltage - Breakdown (Min):
45.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
73.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)