Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB56C
Part No.:
P6SMB56C
Datasheet:
AetrixP6SMB56C.pdf
Description:
600W, 56V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB56C Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45.4V
Voltage - Breakdown (Min):
50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
80.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)