Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB68CA
Part No.:
P6SMB68CA
Datasheet:
AetrixP6SMB68CA.pdf
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AA
Comments
P6SMB68CA Specifications
Series:
P6SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58.1V
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)