Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB6.8CAH
Part No.:
P6SMB6.8CAH
Datasheet:
AetrixP6SMB6.8CAH.pdf
Description:
600W, 6.8V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6SMB6.8CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)