Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB68CH
Part No.:
P6SMB68CH
Datasheet:
AetrixP6SMB68CH.pdf
Description:
600W, 68V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB68CH Specifications
Series:
P6SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
55.1V
Voltage - Breakdown (Min):
61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)