Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB6.8CH
Part No.:
P6SMB6.8CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixP6SMB6.8CH.pdf
Description:
600W, 6.8V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6SMB6.8CH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V
Voltage - Breakdown (Min):
6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)