Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB6.8H
Part No.:
P6SMB6.8H
Datasheet:
AetrixP6SMB6.8H.pdf
Description:
600W, 6.8V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6SMB6.8H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V
Voltage - Breakdown (Min):
6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)