Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB75C
Part No.:
P6SMB75C
Datasheet:
AetrixP6SMB75C.pdf
Description:
600W, 75V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB75C Specifications
Series:
P6SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60.7V
Voltage - Breakdown (Min):
67.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
108V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)