Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB7.5H
Part No.:
P6SMB7.5H
Datasheet:
AetrixP6SMB7.5H.pdf
Description:
600W, 7.5V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6SMB7.5H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.05V
Voltage - Breakdown (Min):
6.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)