Taiwan Semiconductor Corporation P6SMB82C
Part No.:
P6SMB82C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixP6SMB82C.pdf
Description:
600W, 82V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
P6SMB82C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
P6SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
66.4V
Voltage - Breakdown (Min):
73.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
118V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)